En iyi VPN Programları: Bugünün En iyi Seçimleri

Milyarlarca insan her gün iş, eğitim, sosyal ağlar, fatura ödeme ve finans yönetimi için interneti kullanıyor. Bunlar çoğu kişinin bir şekilde gizli tutmak istediği önemli faaliyetlerdir, bu nedenle çevrimiçi güvenliğin günümüzde neden bu kadar önemli olduğu bir sır değildir.

Ağınızı ve internete bağlı cihazlarınızı siber suçlulara, veri hırsızlarına, çevrimiçi işgüzarlara, kurumsal sansürcülere ve diğer ağ davetsiz misafirlerine karşı güçlendirmek, deneyimsiz kişiler için Herkülvari bir görev gibi görünebilir, ancak sanal bir özel ağ bunu yapmanın ucuz ve kolay bir yoludur.

Yine de çok fazla seçeneğiniz var, bu yüzden en iyi VPN’i bulmak o kadar kolay değil. Doğru olanı seçmenize yardımcı olmak için en iyi VPN hizmetlerini bir araya getirdik ve tüm özelliklerini, fiyatlarını ve diğer bilgileri aşağıda sıraladık.

2022'deki en iyi VPN Hizmetleri - En iyi ilk 3 seçim

Kapsamlı VPN testlerimizin son turunu başarıyla tamamladık ve güvenlik, gizlilik ve çevrimiçi içerik akışı söz konusu olduğunda neyin popüler olup neyin olmadığını size anlatmaya hazırız. Çok az zahmetle veya hiç zahmet çekmeden çalışmaya başlamak istiyorsanız, işte karşınızda şu anda en iyi üç VPN servisi için seçtiklerimiz.

1. NordVPN - En iyi VPN hizmeti

5/5

Hayranların sürekli favorisi olan NordVPN, yüksek sunucu hızları, ‘Double VPN’ şifreleme gibi ekstra gizlilik avantajları ve bağımsız olarak denetlenen kayıt tutmama politikası sunar. En iyi seçimimiz olan NordVPN, özelliklerle doludur ve sunulan kaliteye rağmen, çok yıllı bir plana kaydolursanız fiyatlandırma daha uygun hale gelir.

2. ExpressVPN

4.5/5

ExpressVPN tüm özelliklere sahiptir. Yüksek hızlardan akıllı güvenlik özelliklerine, üstün kullanım kolaylığından 7/24 müşteri desteğine ve hatta ücretsiz bulut yedeklemeye kadar. Bazı rakiplerinden biraz daha pahalıdır, ancak kesinlikle ödediğinizin karşılığını alırsınız ve hatta kapsamlı testlerimizde neden bu kadar yüksek puan verdiğimizi görmek için 30 gün boyunca risksiz deneyebilirsiniz.

3. Surfshark

4.4/5

Son zamanlarda hızlarını artıran Surfshark, bize tavsiye etmek için sebep vermeye devam ediyor. Hâlâ pek çok özelliğe sahip ve 99 ülkede kısıtlanmış hizmetlerin engelini kaldırma konusunda mükemmel. Aylık sadece 2,05 USD ile kullanımı son derece basit ve makul fiyatlı bir seçenek.

İçindekiler Listesi

En iyi VPN Nasıl Seçilir?

Doğru VPN’i bulmak, ana ihtiyaçlarınıza odaklanmakla ile başlar. İnternet üzerinden video mu izleyeceksiniz? Kendinizi çevrimiçi güvende mi tutacaksınız? Oyun mu oynayacaksınız?

Her platform için uygulamaların yanı sıra birçok konuma sahip bir sağlayıcı seçmek iyi bir başlangıçtır, ancak günün sonunda gerçekten önemli olan tek şey, gerçekten kullanacağınız konumları ve platformları kapsayıp kapsamadığıdır.

Film veya TV izlemek sizin için öncelikliyse, Netflix veya iPlayer gibi favori hizmetlerinizin engelini kaldıran bir VPN arayın. Torrent kullanıcıları, kimliklerini gizli tutmak için etkili bir kill switch’e ek olarak mümkün olduğunca çok sunucuda P2P desteği ve tüm çevrimiçi etkinliklerinizin gizli kalmasını sağlamak için denetlenmiş bir kayıt tutmama politikası isterler.

Birçok VPN aynı anda belirli sayıda cihaza bağlanmanızı da sınırlar. Birden fazla mobil cihazınız, dizüstü bilgisayarınız, akıllı TV’niz veya korumanız gereken başka bir donanımınız varsa, kesinlikle daha fazla eşzamanlı bağlantıyı destekleyen veya belki de hiç sınırı olmayan bir sağlayıcıya sahip olmak isteyeceksiniz.

İyi (veya kötü) bir VPN’i tespit etmenin en iyi yollarından biri destek sayfasını kontrol etmektir. Kendinizi içinde bulabileceğiniz zor durumlarda size yardımcı olacağını düşündüğünüz çok sayıda ayrıntılı ve iyi yazılmış içerik arayın. Gerekli olmasa da canlı sohbet desteği de memnuniyetle karşılanır. E-posta desteği şaşırtıcı derecede hızlı olabilir, bazı sağlayıcılar dakikalar içinde yanıt verebilir.

Ve elbette, dikkate alınması gereken bir de fiyat var, ancak öncelikle işlevselliğe odaklanmanızı öneririz. Eğer tek endişeniz fiyat ise, en ucuz VPN’ler listemize bir göz atın!

Kısacası, gerçekten yapmak istediğiniz her şeye sahip bir VPN arayın. Bunun pahalı olması gerekmez – bu listede çok uygun fiyatlı bazı fırsatlar var.

2022 için en iyi VPN Programları:

1. NordVPN

Kayıtlı olduğu ülke: Panama

Desteklenen istemciler: Windows, MacOS, Linux, iOS, Android, Android TV, VPN yönlendiriciler

Ücret: Aylık 12 ABD doları; ilk yıl için 67 ABD doları (artı üç ücretsiz ay); ilk iki yıl için 100 ABD doları (artı üç ücretsiz ay)

Sunucu ve konum sayısı: 60 ülkede 5.200’den fazla

Eşzamanlı bağlantı sayısı: Altı adede kadar

Özel özellikler: Bölünmüş tünelleme

NordVPN ücretsiz değildir, ancak üç farklı şifreleme protokolü (IKEv2/IPsec, OpenVPN ve NordLynx) ile bu sağlayıcının gizliliğinize değer verdiğini görmek kolaydır. Şirket ayrıca sunucu ağını dünya çapında 60 ülkede 5.200’den fazla sunucuyu içerecek şekilde oluşturmak için çok çalıştı.

NordVPN’i piyasadaki en iyi VPN hizmeti için güçlü bir rakip yapan göze çarpan bir özellik, bölünmüş tünellemedir. Bilmiyorsanız, bölünmüş tünelleme, VPN’i atlamak ve daha iyi performans için normal “clearnet” kullanmak için bazı etkinlikleri (oyun veya akış gibi) beyaz listeye alma yeteneğidir.

Korumalı DNS sorgularından VPN sunucusuyla senkronizasyonu kaybettiğinizde bağlantınızı otomatik olarak devre dışı bırakan kill switch özelliğine kadar NordVPN, bilgilerinizin yanlış ellere geçmeyeceğini bilmenizi ister. Ayrıca, hangi ülkelerde tam olarak hangi sunucuları sunduğu konusunda en açık VPN’lerden biridir ve sorular için 7/24 canlı sohbet desteği sağlar.

Şirket yakın zamanda platform desteğini geliştirdi, iOS ve Android için özel uygulamalar ekledi ve böylece bir zayıflığının üstesinden geldi. Ayrıca aynı anda altı cihazda kullanabilirsiniz. NordVPN uygulaması en çekici arayüzlerden birini sunuyor ve bir sunucuya bağlanmak basit ve çok hızlı, o kadar ki en iyi Chrome VPN uzantısı için en iyi seçimlerimizden biri.

NordVPN bir VPN yönlendiricisine de kurulabilir, bu da desteklenen cihazların listesini Chromecast, Raspberry Pi, PlayStation, Xbox, Nintendo Switch ve Fire TV’yi (başka bir deyişle, VPN yönlendiricinize bağlı her şeyi) içerecek şekilde genişletir. Testlerimiz sırasında, NordVPN ve ExpressVPN karşılaştırmamızda en hızlı VPN olduğunu gördük, bu nedenle aradığınız hızsa, başka yere bakmanıza gerek yok.

2. ExpressVPN

ExpressVPN’in “VPN’de 1 Numaralı Güvenilir Lider” iddiasını kanıtlamak biraz zor olabilir, ancak hizmet yine de ilgi çekici bir özellik listesi sunuyor. Ayrıca hız ve eşzamanlı yayın izleme özelliklerinde sürekli iyileştirmeler yapmaya çalışır ve tüm büyük platformlar (Windows, MacOS, Android vb.) için destek sayesinde uyumluluk konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. ExpressVPN, Linux için en iyi VPN ve Windows için en iyi VPN listemiz de dahil olmak üzere bir dizi en iyi VPN listesinde yer almaktadır, bu nedenle nispeten yüksek fiyatları haklı görünmektedir.

3.000’den fazla sunucunun tümü, yaygın seyahat noktalarına ve şehir merkezlerine iyi bir şekilde yerleştirilmiştir. Herhangi bir paket size yüksek hızlı sınırsız bant genişliği ve 24 saat müşteri hizmeti sağlayacaktır. İSS yavaşlatmasını atlama, yerleşik tehdit koruması ve bölünmüş tünelleme gibi pek çok özelliğe sahip olan bu firmanın pek çok kullanıcı tarafından en iyi VPN olarak görülmesi şaşırtıcı değil – ancak ExpressVPN’in tek bir abonelikle yalnızca beş eşzamanlı bağlantıyı desteklediğini ve bu sayının listemizdeki en düşük sayı olduğunu unutmamalısınız.

Ancak bunun için bir tür geçici çözüm de sağlıyorlar: ExpressVPN’i yönlendiricinize yüklerseniz, yönlendiriciniz tüm cihazlarınızı koruyabilir (yönlendiricinin kendisi aboneliğiniz için yalnızca bir cihaz olarak sayıldığından), bu ağ hub’ına kaç tane başka cihaz bağlı olduğuna bakılmaksızın. Bu şekilde, aynı anda beşten fazla cihazı koruyabilirsiniz.

ExpressVPN’i kurmak ve bir VPN sunucusuna bağlanmak yeterince kolaydır. Otomatik yapılandırma seçeneğini kullandığımızda Netflix kullanımda olan bir proxy’den şikayet ediyordu, ancak yerel bir ABD sunucusunu manuel olarak seçtiğimizde sorunsuz çalıştı, yani çalışan bir Netflix VPN’i. Amazon Prime Video gayet iyi oynatıldı ve diğer internet testlerimiz sorunsuz tamamlandı.

3. Surfshark

En iyi VPN sıralamasında olmayabilir, ancak fiyat söz konusu olduğunda Surfshark’ı yenmek zordur ve maliyetleri en aza indirirken gizliliklerini korumak isteyenler için harika bir seçenektir. Surfshark, iki yıllık plan için 53 dolar gibi ucuz bir fiyata sunuluyor ve anlaşmayı daha da tatlandırmak için buna sınırsız sayıda eşzamanlı bağlantı da dahil.

Özellik açısından Surfshark oldukça basit. Herhangi bir zil ve ıslığa ihtiyacınız yoksa ve sadece ucuza sağlam bir VPN istiyorsanız, bu kesinlikle bir sorun değildir. Aslında, gereksiz komplikasyonlarla uğraşmak istemiyorsanız, basit, saçma olmayan arayüz, sezgisel kurulum ve basit kullanım olabilir. Bir dizi farklı cihazı destekler ve en iyi Apple TV VPN’i için de en iyi seçimlerimizden biridir.

Yine de bu, tamamen çıplak kemikler olduğu anlamına gelmez; aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla şifreleme protokolüne (OpenVPN UDP veya TCP, IKEv2 / IPsec ve WireGuard) ve bağlantınızı bir yerine iki uzak sunucu üzerinden yönlendirmenizi sağlayan çift VPN atlamasına sahip olursunuz, böylece istediğinizde ekstra bir güvenlik katmanı eklersiniz.

Surfshark, hızları NordVPN ve ExpressVPN gibi diğer üst düzey VPN hizmetleri kadar iyi olmasa da, yayın izleme hizmetlerinde de oldukça iyi çalışıyor. Yine de, bütçesi kısıtlı olanlar ve özellikle aile evleri ve ofisler gibi daha büyük yerel ağlar için en iyi VPN’i.

4. IPVanish

IPVanish, bir VPN’de ihtiyaç duyabileceğiniz tüm temel özellikleri harika bir fiyata sunar. IPVanish deneyiminin bir parçası olan düzenli satışlarla, 75’ten fazla farklı konumdaki 2.000’den fazla VPN sunucusundan gelen korumanın keyfini çıkararak çok düşük bir maliyetle bir yıl boyunca taahhütte bulunabilirsiniz.

IPVanish, ister evden ister halka açık bir Wi-Fi erişim noktası kullanarak geziniyor olun, kapsamlı koruma sunmanın yanı sıra, İSS’ler tarafından zaman zaman internet hızınızı sınırlamak için kullanılan bir yöntem olan Derin Paket İncelemesinden kaçınmayı da kolaylaştırır. VPN, ölçülmemiş veri aktarım sınırları sunar ve kaç cihazla kullanabileceğiniz konusunda bir sınırlama yoktur, bu nedenle yüksek hacimli kullanıcılar ve daha büyük yerel ağlar için inanılmaz derecede esnektir.

Hiçbir kayıt tutulmaz, ayrıca VPN ayarlarınıza daha fazla dahil olmak istiyorsanız kullanışlı olan birden fazla bağlantı protokolü seçeneği vardır. 7/24 müşteri desteği, VPN’in de size yardımcı olmak için her zaman hazır olduğu anlamına gelir. Tüm büyük platformlar için basit kullanımlı uygulamalar sayesinde buna çok sık ihtiyaç duymanız gerekmez. Bu harika bir hizmet ve en sevdiğiniz yayın uygulamalarının çoğunda coğrafi kısıtlamalardan kaçınmanıza bile yardımcı olacak.

5. AtlasVPN

AtlasVPN, VPN sektöründe yeni olmasına rağmen, büyük oyunculara bile meydan okuyan güvenli ve sağlam özelliklerle dolu olarak geliyor. Bu VPN hakkında şaşırtıcı olan şey, piyasadaki en iyilerden biri olan kapsamlı bir ücretsiz veri planına sahip olması ve daha hızlı, premium sunuculara yükseltmeye karar verirseniz, o zaman yılda sadece 40 $ veya üç yıl için 72 $ maliyeti olmasıdır. Sunucu ağı rakiplerinden çok daha küçük olsa da, genişlemek için çok daha fazla alana sahip daha yeni bir hizmettir.

Güvenlik açısından, hizmet genç olmasına rağmen, sunucu güvenliğini oluştururken herhangi bir kolaya kaçmamıştır. 256-bit şifreleme, WireGuard protokolleri, IPv6 sızıntı koruması ve bir dizi başka özelliğin arkasında korunduğunuzu bilerek kendinizi rahat hissedebilirsiniz. İnternette gelişigüzel gezinirken, önemli işlemler yaparken, oyun oynarken veya yayın izlerken AtlasVPN sunucularının sizin için ideal olduğunu göreceksiniz.

Dahası, Atlas artık anonimliği ve güvenliği artıran yepyeni bir özellik olan SafeSwap sunucularını sunuyor. SafeSwap ile, VPN sunucuları arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan IP adreslerini değiştirebilirsiniz. Şu an itibariyle, AtlasVPN böyle bir şey sunan tek sağlayıcıdır. SafeSwap, giden trafiğin çeşitli adreslere yönlendirildiği bir IP adresi havuzundan yararlanır, ancak hızlarda hiçbir düşüş yaşamazsınız – yayın izliyorsanız bu çok önemlidir.

Son olarak, AtlasVPN’i tüm cihazlarınızda kullanabilir (istemci VPN’i destekliyorsa) ve nerede olursanız olun kendinizi koruyabilirsiniz. Sınırsız eşzamanlı bağlantı ile, sınıra ulaşmanız durumunda VPN’den atılma konusunda endişelenmenize gerek yok. Uygulamanın tüm cihazlara yüklenmesi kolaydır, böylece büyükanne ve büyükbabanız bile AtlasVPN’i kullanabilir ve çevrimiçi ortamda korunabilir. Ücretsiz veri planı, çevrimiçi güvende kalmanın iç işleyişini daha iyi anlamak için sizin veya aile üyelerinizin VPN hizmetlerine uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

6. Hotspot Shield

Hız, en iyi VPN’lerde bile limitleyici bir faktör olabilir ve sanal özel ağ alanında nispeten yeni bir oyuncu olan Hotspot Shield, bu sorunu ana odak noktası haline getirmeye çalıştı. Gigabit’e varan hızlarıyla Hotspot Shield’in bu çabasında başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sanal özel ağ, Speedtest.net tarafından da 2019 ve 2020’nin en hızlı VPN’i seçildi, yani bu sadece bir pazarlama gibi görünmüyor. Ancak Hotspot Shield tek bir numaradan ibaret değil ve yüksek hızlardan daha fazlasını sunuyor. Özellikler listesinde askeri düzeyde şifreleme ve sınırsız bant genişliği (gigabit hızlarında) de yer alıyor.

Hotspot Shield’ın kurulumu ve kullanımı da çok basit ancak şifreleme protokolleri üzerinde kontrol gibi biraz daha fazla özelleştirme seçeneği görmek isterdik. Bu, bu VPN ile elde ettiğiniz anlaşmanın bir parçasıdır, çünkü Hotspot Shield, şirketin bu kadar hızlı olduğunu iddia ettiği kendi tescilli “Hydra” şifreleme protokolünü kullanır. Görünüşe göre bu canavarın doğası böyle.

Bir başka husus ve potansiyel bir dezavantaj, ExpressVPN’de olduğu gibi, abonelik başına beş eşzamanlı bağlantı ile sınırlı olmanızdır. Bu sınırlamaları kabul ediyorsanız ve hız lehine bazı tavizlerle başa çıkabilirseniz – belki de oyun oynamak için en iyi VPN’i veya Kodi için en iyi VPN’i arıyorsanız – Hotspot Shield, hız vaadini yerine getiren mükemmel bir seçimdir.

Ve dijital yaşam tarzınız için hala yeterince hızlı olmadığını düşünüyorsanız, Hotspot Shield ayrıca bir VPN ücretsiz deneme sürümü de sunuyor. Yeni aboneler, listemizdeki en cömert garanti olan 45 günlük uzatılmış bir para iade süresine sahip olurlar. Ayrıca ücretsiz bir VPN planı da var, ancak hızlar 2Mbps ile sınırlandırılmış durumda.

7. PrivadoVPN

VPN’lerde her şey konum ile ilgilidir. PrivadoVPN bir İsviçre şirketidir ve bu nedenle ABD ve Avrupa Birliği yasalarından muaftır. İsviçre’nin de oldukça sağlam gizlilik yasaları vardır. Ayrıca “on dört göz gözetleme ağının” bir üyesi değildir, bu nedenle kullanıcı trafiği kaydedilmez ve gizlilik dostu ülkelerden geçer. Bu, gerçek IP adresinizin ortaya çıkması konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

İlginç bir şekilde, PrivadoVPN, listemizdeki tüm sağlayıcılar arasında en küçük sunucu ağlarından birini işletmektedir. 47 ülkede 58 fiziksel konuma yayılmış 320’den fazla sunucuya sahiptir, ancak bu, 2022’nin en iyi VPN’i için bir rakip olmasını engellemez. Bunun nedeni, daha yüksek bir sayıyı tanıtabilmek için hizmet kalitesinden ödün vermek istemediği için sanal değil, yalnızca fiziksel sunucu konumları sunmasıdır.

Bölge tabanlı içerik kısıtlamalarını ve diğer coğrafi zorlukları aşmak önceliğinizse, ExpressVPN gibi daha geniş bir küresel sunucu yayılımına sahip bir VPN ile daha iyi hizmet alabilirsiniz. Bununla birlikte, PrivadoVPN maliyetin bir kısmıdır ve büyük bir ülke yığınını kapsar, bu nedenle sanal olarak atlamak istediğiniz ülke listesindeyse, o zaman bir tur atmanızı öneririz.

PrivadoVPN, OpenVPN, IKEv2 ve SOCKS5 şifreleme protokolleri arasından seçim yapabileceğiniz çeşitli şifreleme protokollerine sahiptir. SOCKS5 proxy desteğinin eklenmesi dikkat çekicidir, çünkü büyük dosyaların hızlı ve sorunsuz bir şekilde eşler arası aktarılmasına izin verir, bu da birçok VPN’in uzak durduğu bir şeydir. Bu, PrivadoVPN’i eşler arası dosya aktarımları için belki de en iyi VPN hizmeti yapar, eğer bu hizmetlerden biri için birincil kullanım durumunuz buysa.

Aylık 8 dolar veya ilk yıl için 60 dolar (ortalama aylık 5 dolara denk geliyor) ile diğerlerinden biraz daha pahalı olsa da, VPN’i aynı anda on cihaza kadar kullanabileceğiniz gerçeği ile dengeleniyor. Ayrıca size ayda 10 GB bant genişliği sağlayan ücretsiz bir uygulama tabanlı paket de var.

8. CyberGhost

On milyondan fazla aktif kullanıcısı ve dünya geneline yayılmış 7.000’den fazla sunucusuyla CyberGhost, VPN alanında bir devdir. Ayrıca, hem desteklenen cihazlar/platformlar hem de hangi faaliyetler için kullanışlı olduğu açısından piyasadaki en yönlü sanal özel ağlardan biridir.

CyberGhost VPN bilgisayarlar, mobil cihazlar, akıllı TV’ler ve hatta oyun konsolları ile uyumludur ve VPN’in harika bir özelliği, o anda ne yapıyorsanız sizi otomatik olarak en iyi sunucuya bağlamasıdır. Bu, oyun oynama ve yayın izleme gibi bant genişliği yoğun aktiviteler için hayati bir husustur.

CyberGhost’un bir diğer özelliği de eşler arası dosya transferlerini desteklemesidir (bkz: Torrent için idealdir ve bahsettiğimiz gibi bunun için en iyi sunucuyu seçer, böylece en hızlı yükleme/indirme sürelerini elde edersiniz). Arayüz de harika, özellikle de bilgisayarda. Size tam kontrol ve en çok kullandığınız programlar ve uygulamalar için tercih edilen sunucu kurulumları dahil olmak üzere birçok yapılandırma seçeneği sunar.

Şifreleme protokolleri için CyberGhost OpenVPN, IKEv2 ve WireGuard’ı destekler, verilerinizi ve IP adresinizi gizli tutmak için bağlantınızı AES 256-bit şifreleme ile sarar. CyberGhost Romanya merkezlidir ve kayıt tutmama politikası vardır ve bu sizi bazı meraklı gözlerden koruyacak olsa da, bu bağımsız olarak denetlenmemiştir.

Bu bir anlaşma bozucu değilse, çok yönlülük ve fiyat arasındaki doğru noktayı arıyorsanız, CyberGhost 2022’nin en iyi VPN’i için güçlü bir rakiptir. Sınırlı süreli bir tanıtım teklifi, yeni abonelerin ilk iki yıllık hizmetlerini 57 $ karşılığında almalarını sağlar, bu da ayda ortalama 2 $ ‘ın biraz üzerindedir.

9. PureVPN

PureVPN gibi bir isimle, bu sanal özel ağın uygulanabilir bir koruma sunması daha iyi olurdu – ve öyle de oluyor. Yazılımın ayırt edici özelliği, çeşitli cihazlar ve yazılım arayüzleriyle geniş uyumluluğa sahip, farklı etkinlikler için bir dizi hizmete bağlanabilmesinde yatıyor.

Hizmet, bir ay için 11 dolardan iki yıl için 47 dolara kadar değişiyor ve PureVPN’i derlememizdeki en iyi ucuz VPN’lerden biri yapıyor. Bu abonelik port yönlendirme, çoklu şifreleme protokolleri (PPTP, SSTP, L2TP/IPSec, IKEv2 ve OpenVPN UDP/TCP), kötü amaçlı yazılım engelleme, P2P desteği ve denetlenmiş bir kayıt tutmama politikası içerir.

Her iyi sanal özel ağ hizmetinde olduğu gibi PureVPN de web sitelerinin kişisel IP adresinizi görüntülemesini engeller, böylece başkalarının sizi veya coğrafi konumunuzu tespit etmesini önler. Ve altı kıtada 6.500’den fazla sunucuyla, dünya çapında bağlantı noktaları arasından seçim yapmakta zorlanmayacaksınız.

NordVPN gibi, PureVPN de VPN’den geçmesine ihtiyaç duymadığınız veya istemediğiniz belirli etkinlikleri beyaz listeye eklemenize olanak tanıyan bölünmüş tünelleme özelliğine sahiptir, bu da çevrimiçi hizmetleri kullanmanıza ve VPN aracılığıyla ve clearnet’te aynı anda web’de gezinmenize olanak tanır. PureVPN ayrıca belirli sitelerde ve hizmetlerde kullanmanız için size kişisel bir IP adresi sunar – oturum açma gerektiren siteler için iyi bir fikirdir.

10. TunnelBear

en iyi VPN’leri listesinde yer alan diğerleri kadar zengin özelliklere sahip değil, ancak yine de ihtiyacınız olmayan özelliklerle sizi sıkmayan başka bir gösterişsiz (ucuz olarak okuyun) sanal özel ağ arıyorsanız bahsetmeye değer. TunnelBear kullanım kolaylığını ve acemi dostu olmayı ön plana çıkarır. VPN’lerde yeniyseniz ve tüm bunları biraz göz korkutucu buluyorsanız, bu büyük ayı sizin için olabilir.

TunnelBear’ın ana cazibesi basitlik ve kullanım kolaylığıdır. Şifreleme protokollerini seçmek veya diğer karmaşık ayarlarla uğraşmak zorunda değilsiniz. Bu, daha fazla kontrol ve özelleştirme seçeneği isteyen ileri düzey kullanıcılar için kötü bir haber, ancak tüm bu şeylerin yoluna çıkmasını istemeyen veya buna ihtiyaç duymayan ortalama insanlar için harika. TunnelBear iyi şifreleme, kill-switch ve kayıt tutmama politikası ile yapması gerekeni yapıyor ve şirketin kamuya açıkladığı yıllık bağımsız denetimler de cabası.

Ancak bu basitlik, ayı boyutunda birkaç uyarı getiriyor. İlk olarak, ücretsiz VPN denemesi veya para iade garantisi yoktur, bu da VPN oyununda yeni olan ve bir hizmete hemen tam olarak bağlanmak istemeyen birçok kişi için bir başlangıç olmayabilir. Bu sizi tanımlıyorsa, muhtemelen 30 ila 45 günlük bir geri ödeme süresine sahip bir VPN ile daha iyi hizmet alırsınız.

Öte yandan, TunnelBear’ın bir tür deneme olarak sınırlı bir ücretsiz planı vardır, ancak bu size VPN’in gerçekte neler yapabileceği konusunda iyi bir fikir vermeyecektir. TunnelBear’ın ikinci dezavantajı – ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak bu çok önemli olabilir – akış için gerçekten optimize edilmemiş olmasıdır (ve oyun oynamayı unutabilirsiniz). Sunucu ağı da nispeten küçüktür.

Yine de bu sınırlamalarla yaşayabilirseniz, TunnelBear web’de gezinme, çevrimiçi çalışma ve genel internet kullanımı için işinizi gören güvenilir ve son derece kullanıcı dostu bir VPN’dir. Aylık ortalama 3,33 dolar olan 120 dolarlık üç yıllık planı seçtiğiniz sürece de en ucuz seçeneklerden biridir.

En Güvenli VPN Hangisi?

Listemizdeki tüm VPN’ler güvenlik açısından yüksek puanlara sahiptir, ancak güvenlik eşiğiniz ortalama bir kullanıcınınkinden biraz daha yüksekse aramanız gereken birkaç özel şey vardır. Şunlara dikkat etmenizi öneririz:

Kayıt tutmama politikaları: Bu, VPN’in herhangi bir kullanıcı için konumları veya etkinlikleri kaydetmeyeceğine söz vermesidir. Bazı VPN’ler üçüncü taraflarca doğrulanmış denetimler sunarken, diğerleri kullanıcıların kendi gözleriyle görebilmeleri için kodlarında ayrıntılı bilgi sağlar.

Konum: Çeşitli ülkeler, yasa dışı faaliyetleri vb. araştırabilmeleri için veri saklamayı gerektiren özel düzenlemelere sahiptir. Bazı VPN’ler, merkezlerini Bahamalar veya Panama gibi yerlerde bulundurarak bu kısıtlamalardan kaçındıklarını iddia ederler. Bu biraz karanlık bir konudur, ancak izlemeye değer.

Kill switch’ler: Bir VPN hizmeti aniden düştüğünde veya kesintiye uğradığında, bir kill switch otomatik olarak internete bağlanmanızı engelleyerek konumunuzun veya verilerinizin yanlışlıkla açığa çıkmamasını sağlar.

Çift şifreleme: En iyi VPN hizmetlerinden bazıları, verileri yalnızca bir kez yerine iki kez şifreleyen çift şifreleme modu sunar. Gerekli olmayabilir, ancak bilgisayar korsanlığı girişimlerinden gerçekten endişeleniyorsanız faydalı olabilir.

Çeşitli güvenlik protokolleri: Gizlilik seçeneklerini gerçekten araştırmak isteyenler için OpenVPN ve IKEv2 gibi güvenlik protokolleri arasında geçiş yapabilme özelliği faydalı olabilir.

Tüm bu özelliklere sahip olması ve bölünmüş tünelleme gibi ek gelişmiş özellikleri sayesinde NordVPN, şu anda abone olabileceğiniz en güvenli VPN olarak pastayı kapıyor.

VPN Kullanmalı Mısınız?

En basit ifadeyle, sanal özel ağ, bir grup ağa bağlı bilgisayar ve uzaktaki sunucular aracılığıyla genel ağları kullanırken güvenli bir şekilde bilgi göndermenizi sağlar. VPN’ler yaptıkları işte etkili olsalar da, sınırlamalarının farkında olmalısınız.

Çevrimiçi iken genel veri şifreleme ve koruma için mükemmel bir seçimdir. Sizi İSS’nizden (internet servis sağlayıcısı) gizleyerek veri kısıtlamasını önlemeye yardımcı olabilirler. Kullanıcıların istedikleri zaman sunucu değiştirmelerine izin vererek bölgesel kısıtlamaları veya fiyat değişikliklerini aşabilirler. Ek özellikler web erişimini kısıtlayabilir, kötü amaçlı sitelerin tespit edilmesine yardımcı olabilir ve diğer hizmetleri sunabilir.

Öte yandan, en iyi VPN bile her derde deva bir güvenlik aracı değildir. Örneğin, hükümetler tarafından tespit edilip yasaklanabilirler ve düşük kaliteli VPN’ler verilerinizi kaydedebilir ve hatta satabilir. Hizmetler ayrıca VPN kullanıldığında içeriğe erişimi engelleyebilir, bu nedenle Netflix’in bölgesel kısıtlamaları gibi bir şeyi aşmaya çalışmak isabetli olabilir.

Tüm bunlarla birlikte, sınırlamalarını anladığınız ve beklentilerinizi buna göre ayarladığınız sürece, çevrimiçi gizlilik ve güvenlik konusunda endişeleriniz varsa kesinlikle bir VPN kullanmanız gerektiğini düşünüyoruz.

Ücretsiz bir VPN Kullanmalı mısınız Yoksa Satın mı Almalısınız?

Ücretsiz VPN’lere kaydolmak ilk bakışta cazip gelse de riskli bir iş olabilir. Tüm “ücretsiz” hizmetlerin bir şekilde sizden para kazandığını bilin (“bir şey ücretsizse, ürün sizsiniz” diyen eski deyim akla geliyor), ister reklamlardan ister kullanıcı etkinliği verilerini satmak gibi daha az zararsız bir şeyden olsun. En iyi VPN’ler genellikle etkinlik veya kullanıcı kaydı tutmama sözü verir ve birçoğu bu iddianın üçüncü taraf denetimleriyle övünür, ancak ücretleri vardır.

Yukarıda en iyi VPN hizmeti seçeneklerini daralttık, ancak sık sık yapılan fırsatlar ve indirimler sayesinde en iyi hizmetlerin bile çok pahalı olmadığını göreceksiniz. Ücretsiz bir VPN kullanarak elde edeceğiniz küçük tasarruflar, performans ve korumadan ödün vermeye gerçekten değmez.

Leave a Reply