mSpy İncelemesi

mSpy şu an piyasada bulunan en popüler ve en çok bilinen mobil telefon casus yazılımlar arasında bulunuyor. 2010 yılında piyasaya sürüldüğünden beri, mSpy çalışanları ürün üzerinde oldukça emek harcadı ve uygulamanın kısa süre içerisinde piyasanın liderleri arasında yer almasını sağladı. Bu büyük başarının sebepleri arasında kapsamlı hizmetleri ve kullanıcı dostu tasarımı da bulunuyor. mSpy’ı kendi cihazınızda bir güvenlik uygulaması olarak kullanabilir ya da çocuklarınız ve/veya çalışanlarınızın online aktivitelerini izlemek için de kullanabilirsiniz.

mSpy bir kez hedef cihaza kurulduktan sonra, bu cihazdaki hemen hemen bütün aktiviteleri izleyebilirsiniz. Bunlar arasında anlık mesajlaşma uygulamalarındaki içeriklere erişme, metin mesajlarıi GPS lokasyonui videolar, fotoğraflar, tarayıcı geçmişi, telefon aramaları, e-mailler ve o cihaza dair birçok farklı içerik mevcuttur. Dahası bütün bu bilgileri dünyanın istediğiniz yerinden inceleyebilirsiniz.

Kurulumunun sonrasında mSpy tamamen arka planda ve gizli şekilde çalışmaktadır, hedef cihazdaki bütün aktiviteleri gizlice kaydederek mSpy hesabınıza aktarımı yapılır. Bu hesaba online olarak erişebilir, kayıtları istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde inceleyebilirsiniz.

Makalenin Başlıkları

mSpy’ın Özellikleri

mSpy resmi websitesi üzerinden iki farklı paket halinde satın alınabilir- .Basic versiyonu ve Premium versiyonu. Basic versiyonun aynı zamanda kişisel bilgisayarlar için uygun bir versiyonu da bulunmaktadır. Beklenebileceği gibi Premium versiyonda daha fazla özellik kullanılabilir. Aşağıda da bu iki farklı versiyonun özelliklerini bulabilirsiniz.

mSpy Premium Özellikkleri

GPS Takibi

mSpy’ın bu özelliği hedef cihazdaki bütün GPS lokasyon datalarını kaydetmenizi ve bu kayıtları saklayabilmenizi sağlar.Bu sayede de günün her saatinde hedef cihazın lokasyonundan haberdar olabilirsiniz. Bu özellik endişeli ebeveynler ve işverenler için harika bir özelliktir.

Email İzleme

Hedef cihaz tarafından gönderilen ya da alınan bütün emailler kaydedilir mSpy’ın online serverına yüklenir. Bu özellik sayesinde hedef cihazdaki bütün email aktivitelerinden haberdar olabilirsiniz, bu emaillere Gmail de dahildir.

Tam Arama Geçmişi

mSpy hedef cihazdan yapılan ve gelen aramaların kapsamlı bir kaydını tutar. Kaydedilen bilgiler içerisinde kişi bilgileri, telefon numaraları, arama süreleri ve zaman-tarih bilgileri de mevcuttur.

Metin Mesajları

Bu yazılım sayesinde hedef cihazdan gönderilen ya da alınan bütün metin mesajlarının içeriğine erişebilirsiniz. Lütfen şunu unutmayın, bu mesajlara erişim özelliği mesajlar hedef cihazdan silinse bile geçerlidir.

Wi-Fi İzleme

mSpy hedef cihazdan yapılan Wi-Fi bağlantılarını da izleyebilmenizi ve bütün bu bağlantıları kontrol edebilmenizi sağlar

Videolar ve Fotoğraflar

Bu yazılım sayesinde hedef cihaza kaydedilen bütün video ve fotoğraflara erişebilirsiniz.

Keylogger

mSpy’ın bu özelliğini kullanarak hedef cihazda gerçekleştirilen bütün kelime girişlerini görebilirsiniz. Tuş vuruşları düzenli olarak mSpy serverına yüklenir. Bu kayıtlar Android cihazlar, iPhone cihazlar, Mac bilgisayarlar ve Windows bilgisayarlar için geçerlidir.

Hedef Cihazı Kilitleme ya da Silme

mSpy’ın hedef cihazı kilitleme ve hatta uzaktan telefonun bütün içeriğini silme özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği telefonunuz kaybolduğunda ya da çalındığında kullanabilirsiniz.

Kişi Bilgileri ve Takvim İçeriği

mSpy bu özelliği sayesinde hedef cihazın bütün takvim aktivitelerini görüntüleme şansınız olur. Bu bilgiler özellikle kurumsal şirketlerde çalışan kişiler için kullanışlı olabilir. Çalışanlarınızın toplantılarını ve planlarını görüntüleyebilirsiniz.

IM İzleme

Son zamanlarda anlık mesajlaşma (instant messages) uygulamalarındaki online aktivitelerin çoğalmasıyla birlikte bu özellik daha değerli bir hal almıştır. Bu özellik sayesinde hedefcihazdan gönderilen ya da alınan anlık mesajları kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz. mSpy’ın bu özelliği WhatsApp, Google Hangouts, Skype, Snapchat, LINE, Tinder, Telegram, Facebook Messenger ve iMessage gibi birçok anlık mesajlaşma uygulamasını da içermektedir.

Cihaz Değişikliği

Lütfen unutmayın, mSpy tek bir cihaz için kullanılabiliyor olsa da, istediğiniz zaman izlemek istediğiniz cihazı değiştirme seçeneğine de sahipsiniz.

Anahtar Kelime Alarmları

Bu özelliği kullanarak hedef cihazda belirli kelimeler kullanıldığında bildirim alabilirsiniz. Bu alarmlar hedef cihazdaki bütün aktiviteler için geçerli olacaktır.

Gelen Aramaları Engelleme

Endişeli ebeveynler belirli telefon numaralarından gelen aramaları engelleyebilir ve bu sayede çocuklarını koruyabilirler. Bu özellik mSpy’ın Kontrol Panelinden kişiselleştirilebilir.

Uygulamaları ve Websitelerini Engelleme

Bu özellikle hedef cihazda kullanılmasının uygun olmayacağını düşündüğünüz uygulamaları cihazda engelleyebilirsiniz. Yine bu özellik endişeli ebeveynlerin çocuklarını zararlı uygulamalarından korumaları için çok kullanışlıdır.

Görünmezlik

Daha önce de bahsedildiği gibi, mSpy hedef cihaza kurulduktan sonra tamamen gizli modda ve arka planda çalışmaktadır. Hedef cihazın kullanıcısı hiçbir şekilde izlendiğinden haberdar olamaz.

İnternet İzleme

mSpy yazılımı hedef cihazın internet aktiviteleri konusunda bilgi sahibi olmanızı, tarayıcı geçmişini ve sık kullanılanları görüntüleyebilmenizi de sağlar.

SIM Kart Değişikliğinde Alarm

Eğer hedef cihazda SIM kart değişikliği yapılırsa bundan hemen haberdar edilirsiniz.

Geo-Bariyer

mSpy’ın bu özelliği sayesinde hedef cihaz belirlediğiniz alanların dışına çıktığında anında bildirim alırsınız.

mSpy Basic Versiyonun Özellikleri

mSpy Premium yukarıda anlatılan detaylı özellikleri sunarken Basic pakette bu özelliklerden bazıları bulunmamaktadır. mSpy Basic versiyonda aşağıdaki özellikler bulunmaz.

mSpy’da Jailbreaking Olmadan Kullanabileceğiniz Özellikler

Daha önce mSpy’ın jailbreak işlemi yapılmış telefonlarda kullanılabildiğinden bahsetmiştik. Bu uygulama aynı zamanda jailbreak işlemi yapılmamış telefonlarda da kullanılabilmektedir. Fakat ne yazık ki bu versiyonda bazı limitler mevcuttur. mSpy jailbreak yapılmamış telefonlarda şu özelliklerin kullanımını sağlayamamaktadır:

mSpy Sistem Gereksinimleri

Farklı cihazlar için mSpy’ın farklı versiyonları olduğu gibi bu cihazların hepsi mSpy’ı desteklememektedir. Bu yüzden yazılımı satın almadan önce sistem gereksinimlerine sahip olup olmadığınızı incelemeniz gerekmektedir. mSpy’ı hedef cihazda kurabilmek için belirli kriterlerin karşılanması gerekmektedir:

Jailbreak Yapılmış iOS Cihazlar

  • Wi-Fi ya da kişisel veriye bağlanılmalı
  • iOS 6’dan 8.4’e ya da iOS9-9.1 versiyonlarına sahip olmalı
  • Jailbreak yapılmamış iOS cihazlar
  • Bütün iOS versiyonları ile uyumludur, Apple kullanıcı bilgilerinin girilmesi gerekmektedir
  • iCloud yedeklemesinin açık olması gerekmektedir.
  • Appled ID’deki iki faktörlü onaylamanın kapatılmış olması gerekmektedir
  • Wi-Fi’ye bağlanılması gerekmektedir.

Android Cihazlar

  • Android 4.0 ya da daha yeni versiyonlardan birine sahip olmalıdır
  • Hem root işlemi yapılmış hem yapılmamış cihazlarda çalışabilir fakat anlık mesajlaşma uygulamalarını izleme özelliği yalnızca root işlemi yapılmış cihazlar içindir.
  • Wi-Fi ya da kişisel veri ile internete bağlanılmış olmalıdır.

mSpy Kurulumu Hakkında

mSpy’ın kurulum detaylarına geçmeden önce her ne kadar mSpy’ı uzaktan kontrol edebiliyor ve bütün özelliklerinin ayarlamalarını online olarak yapabiliyor olsanız da, cihaza uygulamanın kurulması için kısa bir süre de olsa cihaza fiziksel olarak erişebiliyor olmanız gerekmektedir.

mSpy’ın kurulum aşaması oldukça kolaydır. Aşağıdaki detaylı 3 adımı izleyerek bu izleme yazılımını kolaylıkla kurup kullanmaya başlayabilirsiniz:

Bu 3 adımı tamamladıktan sonra uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz!

mSpy’ın Ücretlendirmesi Nasıldır?

mSpy’ın ücreti tamamen hangi mSpy paketini seçtiğinize bağlıdır. Aşağıdaki uygun paketleri fiyatlarıyla birlikte inceleyebilirsiniz:

Lütfen unutmayın, bütün satın alımlarınızla birlikte 10 günlük bir para iade garantisine sahip olursunuz, bu sayede de risk almadan ürünü kullanabilirsiniz.

mSpy Yazılımını Kullanmak Yasal mıdır?

Lütfen unutmayın, mSpy çocuklarının aktiviteleri konusunda endişelenen ebeveynler ve çalışanlarını izlemek isteyen işverenler tarafından kendi cihazları üzerinde kullanılmak için tasarlanmıştır. Bu durumlara uygun olarak kullanılması yasaldır.

Diğer yandan size ait olmayan herhangi bir cihazda kullanıcının izni olmadan bu tarz bir casus uygulama kullanmak yasal değildir. mSpy gibi bir yazılımı bu şekilde kullanmak da tamamen sizin tercihiniz olacaktır.

Hedef Kullanıcı mSpy Yazlımını Görüntüleyebilir mi?

mSpy’ın üreticileri bu ürünün kurulumunun yapıldığı cihazlarda tamamen görüntülenemez olduğunu iddia etmekte ve kullanıcının bu ürünün varlığından hiçbir şekilde haberdar olmayacağını söylemektedir. Bu iddianın gerçekliğinden tamamen emin olamayız fakat biz elimizden gelen testleri yaptık ve sonuçların ağzımızı açık bıraktığını söyleyebiliriz!

Bu uygulama hedef cihaza kurulduktan sonra, mSpy varlığıyla ilgili hiçbir iz bırakmamaktadır. Cihazın ayarlar kısmına kadar kurcaladığımız halde hiçbir iz bulamadık. Bu da hedef kullanıcının casus yazılım kullanımından şüphelense bile, siz haberdar etmediğiniz sürece hiçbir şekilde bu bilgiye ulaşamayacaklarını göstermektedir.

Şarj Kullanımı

Bu tarz uygulamaların hedef cihazda fark edilebilmesine sebep verecek yaygın özelliklerden biri de şarjın çok çabuk tükenmesini sağlamalarıdır. Kullanıcının şarj ömrü eskisi gibi olmadığı zaman bir şeylerin varlığından şüphe duyabilirler. Bu iddia da eski ve yeni cihazlar üzerinde denenmiş ve kimse farklı görememiştir, özellikle de sık kullanılan cihazlarda.

Müşteri Hizmetleri

mSpy’ı diğer uygulamalardan ayıran bir diğer özellik ise arkasındaki müşteri hizmetleridir. Websiteleri oldukça yararlı bilgilerle donatılmıştır, hızlı cevap bulabileceğiniz bir canlı yardım bölümü ve oldukça kapsamlı bir Sık Sorulan Sorular bölümü mevcuttur.

Diğer yandan eğer teknolojiye uzak bir insan iseniz belirli ücretler karşılığında normalden daha detaylı bir müşteri hizmetine sahip olmanız ve kurulum sırasında yardım almanız da mümkündür.Bu servisler arasında:

mAssistance – Hedef cihazın root ya da jailbreak işlemlerinin yapılmasında özellikle size yardımcı olacak, ardından kurulum kısmında size destek sağlayacak ve bütün bunları TeamViewer üzerinden gerçekleştirecek harika bir müşteri hizmetleri servisidir. Tek seferlik bir ödeme ile size 43.99$’a mal olur.

Telefon Servisi –  12.99$ gibi uygun bir fiyat karşılığında size bütün kurulum işlemleri sırasında yardımcı olacak bir destek eleman sağlanır.

Son Söz

mSpy gerçekten mobil cihazlar ve bilgisayarları izlemek konusunda harika bir iş çıkararak sıralamamızda ilk listeye oturmayı hak ediyor. Çok çeşitli özellikleri, kullanım kolaylığı ve kurulum kolaylığı da benzer uygulamalardan ayrılmasını sağlıyor. Bu uygulamayı bilinen bir işletim sistemine sahip herhangi bir mobil cihazda kullanabilirsiniz. Kontrol panelini yönlendirmesi oldukça kolay, iyi tasarlanmış ve bilgiler de oldukça düzenli bir şekilde mevcut. Endişeli ebeveynlerin, işverenlerin ve partneri hakkında kapsamlı bilgiye sahip olmak isteyen herkesin denemesi gereken bir hizmet.

Leave a Reply