Küresel Konumlama Sistemi (GPS) Takip Uygulaması: Birinin Yerini Tespit Etmek Doğru Mudur?

GPS, birçok yararlı uygulamaya sahip bir teknolojidir – sadece arabalarında seyahat ederken kaybolan herkese sorun!  Bugün gittikçe daha yeni  Küresel Konumlama Sistemi  izleme uygulaması teknolojileri ve özellikleri tüketiciler tarafından kullanılabilir hale geliyor. Örneğin Snapchat’ in yeni SnapMap özelliğini ele alalım.  Bu özellik, kullanıcıların uygulama aracılığıyla konumlarını kimlerin görebileceğini seçmelerini sağlar. GPS telefon izleyicisi gibi ek GPS uygulamaları, cep telefonun indirilerek, telefonun  kaybolması, çalınması veya yanlış yerleştirilmesi durumunda telefonun bulunmasından telefon kullanıcısının herhangi bir yerinin tam yerini belirlemeye kadar çok sayıda görevi  telefonun açık olduğu her saatte yerine getirir.

Bu yeni izleme uygulamaları ile etik ve yasal zorluklar ortaya çıkmaktadır. Birçok tüketici, bir kişinin yerini bulmak için bir izleme uygulaması kullanmanın doğru olup olmadığı konusunda karışık görüşlere sahiptir. Bu yüzden, artıları ve eksileri ayrıntılandırdık ve karar sizde!

GPS Takip Uygulaması Kullanmanın Artıları ve Eksileri

Artıları:

  • Ebeveynlerin Çocuklarını Takip Etmeleri İçin

Ebeveyn olduğunuzda, çocuğunuzun nerede olduğu ve iyi olup olmadığı konusunda sürekli endişe duyulur. Birçok ebeveyn, çocuklarının olmaları gerektiği yerlerde olduklarına dair  GPS telefon izleyici uygulamalarına güveniyor. Örneğin, çalışan bir ebeveyn, çocuklarının okuldan eve döndüğünü kontrol edebilir. Ayrıca, ebeveynler kayıp çocuklarını veya gençlerini bulmak için konum aracını kullanabilir. Bir ebeveynin çocuklarını takip edebilmesi, çocuklarının tehlikeye girmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın okuldan eve döndüğünden emin olun.

  • Yaşlıların Kaybolmamasını Sağlamak İçin

Alzheimer Hastalığı veya Demansı olan yaşlı insanlar genellikle yaşadıkları yeri kaybeder veya unuturlar. Bir konum uygulaması kullanarak, yaşlı bakıcılar veya yaşlı ebeveyni olanlar, konumlarını her zaman izleyebilir. Özellikle acil bir durum ortaya çıktığında yaşlı kişinin nerede olduğunu bilerek kendilerini güvende hissedeceklerdir.

  • Sahada Çalışanları İzleyin

Birçok iş, özellikle de Satış pozisyonları, sahaya çıkmayı içerir. Bununla birlikte, birinin iddia ettiği yerde olup olmadığını belirlemek ve yapması gereken şeyi yapmak ölçmek zor olabilir. Birisinin sözünü almak, sağlam bir iş planı değildir. İşverenlerin sıklıkla karşılaştığı bir ikilem, çalışanlarının bulundukları yeri tespit etmektir. Bir işveren olarak, çalışanlarınızın işlerini yaptıklarından ve iş dışı takılmalar yapmadıklarından emin olmak istersiniz. Bir GPS telefon izleyici uygulaması kullanarak, işverenler çalışanlarının olması gerektiği yerde olduğundan ve belirlenmiş rotalarını takip ettiğinden emin olabilirler.

Eksileri:

  • Özel hayatın ihlali

Birçok tüketici, birisinin sekmelerini tutmak için konum uygulamalarını kullanmanın bir gizlilik istilası olduğunu düşünür. Aslında, başka bir kişinin konumu sadece onların izniyle izlenmelidir. Fakat, başka bir kişinin nerede olduğunu hemen bilmenin yardımcı olabileceği durumlar vardır. Her iki ebeveynin de çalıştığı bir dönemde, genellikle günlük seyahat gerektiren işlerde, beklenmedik bir şekilde okuldaki bir çocuğu almaya ihtiyaç duyulması durumunda bir beklenmedik durum planı olması gerekir. Bu senaryoda, her eşin mevcut konumuna sahip olmak, kimin çocuklarının okuluna hızlı bir şekilde ulaşabileceğini belirleyebilir.

Birinin gizliliğini istila etmek ilişkilerin kopmasına neden olabilir.

  • Bozuk İlişkiler ve Güven Kaybı

Belki de pembe dizileri izlemenin düzenli bir diyeti, bazılarının eşlerini veya eşlerini kontrol etmenin kabul edilebilir bir davranış olduğunu düşünmesine yol açtı. Ancak birisinin telefonunda GPS izleme uygulaması kullanmanız o kişiyi ihanete uğramış hisstereceğinden dolayı hem onun güvenini hem de ilişkinizi kaybetmeyi riske etmiş olursunuz . Örneğin, kız/erkek arkadaşınızın GPS konumunu  tespit ederek gerçekten nerede olduğunu ve geç saatlere kadar çalışacağıdan emin olmak gibi.

İstediğiniz Sonucu Veremeyebilir

Tüm teknolojilerde olduğu gibi, her zaman hileler vardır. Çoğu GPS ile yazılımın programlarında, birinin konumunu tespit edebilmek için konum seçeneğinin açık ve telefonun açık olması gerekir. Bu olmadan, birisinin yerini bulmak imkansız olurdu.

GPS telefon izleyici uygulamasını kullanmanın bu artılarını ve eksilerini gördükten sonra, ne düşünüyorsunuz? Sizce kullanmaya değer mi? Bize bildirin!

Hakkındaki diğer teknoloji bloglarımızı okuyun  En İyi Cep Telefonu Casus Uygulamaları

One Response

  1. Nur 11 Eylül 2021

Leave a Reply