Anasayfa » Uygulama » Zoom Toplantısı Nasıl Kaydedilir

Zoom Toplantısı Nasıl Kaydedilir

Bir Zoom toplantısını kaydetmek, toplantıya canlı olarak katılamayan kişiler için yararlı olabilir. Ayrıca toplantı çok uzun sürdüyse ve daha sonra belirli bölümlerine geri dönmeniz gerekiyorsa da harikadır.

Masaüstü uygulamasını veya mobil uygulamayı kullanarak bir Zoom toplantısını nasıl kaydedeceğinizi ve toplantı sahibiyseniz kayıt izinlerini ayarlama kılavuzunu burada bulabilirsiniz.

Masaüstü Uygulamasında Zoom Toplantısı Nasıl Kaydedilir?

Toplantıya girmeden ve kayda başlamadan önce, dosyayı masaüstünüzdeki uygun klasöre kaydettiğinizden emin olmanız gerekir.

Zoom uygulamasının “Ana Sayfa” sekmesinde, sağ üst köşedeki küçük dişli simgesine tıklayın. Ardından “Recording” sekmesini seçin ve kayıtları kaydetmek istediğiniz klasörü seçin.

"Kayıt" sayfası kaydınızın nerede saklanacağını gösterir.

Bir Zoom toplantısını kaydetmek için:

1. Zoom toplantısındayken ekranın altındaki “Kayıt” düğmesine tıklayın. Toplantı sahibiniz kayda izin vermediyse bu düğme hiç görünmeyecektir.

Varsa, en alttaki "Kaydet" düğmesine tıklayın.

2. Sol üst köşede küçük bir “Kayıt…” etiketi göreceksiniz. Alt araç çubuğundaki kontrolleri kullanarak kaydı duraklatabilir veya durdurabilirsiniz.

Ekranın üst veya alt kısmındaki düğmelerle kaydı kontrol edebilirsiniz.

3. İşiniz bittiğinde kaydı sonlandırmak için “Durdur” düğmesine tıklayın.

4. Kaydedilen videonuz bilgisayarınıza kaydedilecek ve ayrıca uygulamanın “Toplantılar” bölümündeki “Kaydedilenler” sekmesinde de bulunabilecektir.

"Toplantılar" sayfasının "Kaydedilenler" sekmesinde kayıtlı dosyalarınızı açabilir veya oynatabilirsiniz.

Mobil Uygulamada Zoom Toplantısı Nasıl Kaydedilir?

Ücretli bir Zoom üyeliğiniz (Pro, Business veya Enterprise hesabı) varsa, mobil uygulamada toplantıları kaydedebilirsiniz.

Bu kayıtlar, genellikle doğrudan cihazınıza kaydedilen yerel kayıtlar olmayacaktır. Bunun yerine, çevrimiçi bir klasöre, yani “buluta” kaydedilen bulut kayıtları olacaktır.

Hızlı ipucu: Zoom hesabınız, alan bitmeden önce yalnızca belirli miktarda bulut kaydı kaydedebilir. Hesabınızın ne kadar alana sahip olduğu veya nasıl daha fazla alan satın alabileceğiniz hakkında bilgi için Zoom’un bulut kayıt sayfasına göz atın.

Zoom toplantısını Cloud Recording ile Kaydetmek için:

1. iPhone veya Android cihazınızda Zoom uygulamasını açın ve bir toplantıya katılın. Bir kez orada, sağ alt köşedeki üç noktaya dokunun.

“Kayıt” seçeneğini bulmak için üç nokta simgesine dokunun.

2. Görüntülenen menüden “Buluta Kaydet” (iOS) veya “Kaydet” (Android) seçeneğini seçin. Bu seçeneği göremiyorsanız, bunun nedeni ücretli bir Zoom hesabınızın olmamasıdır.

3. Toplantı kaydedilmeye başlayacak ve sağ üst köşede bir “Recording…” simgesi görünecektir. Kaydı durdurmak veya duraklatmak için bu simgeye dokunabilirsiniz.

4. Kaydı durdurduktan sonra, Zoom web sitesinin “Kayıtlarım” bölümüne giderek kaydı bulabilir ve paylaşabilirsiniz. Kaydedilen toplantınıza masaüstü uygulamasında “Meetings” sekmesine gidip sol üst taraftaki “Recorded” seçeneğine tıklayarak da erişebilirsiniz.

Diğer Kullanıcılara Zoom Toplantılarını Kaydetme İzni Verme

Bir toplantının ev sahibi sizseniz, herhangi bir değişiklik yapmadan kendi toplantılarınızı kaydedebilirsiniz. Ancak başka birine kayıt yapma olanağı vermek istiyorsanız, ayarlarınızı değiştirmeniz gerekir.

1. Zoom web sitesine gidin, hesabınıza giriş yapın ve sağ üst köşedeki “Hesabım “a tıklayın.

2. Sol taraftaki “Kayıtlar “a tıklayın. Bu sizi iki sekmeli kayıt ayarlarına getirecektir: “Bulut Kayıtları” ve “Yerel Kayıtlar”.

"Kayıtlar" sayfasında iki sekme vardır: "Bulut Kayıtları" ve "Yerel Kayıtlar".

3. “Bulut Kayıtları” ya da “Yerel Kayıtlar” sayfasının sağ üst köşesindeki “Ayarlar” düğmesine tıklayın.

4. Ana bilgisayarlara ve katılımcılara yerel olarak ve buluta kayıt yapma izni veren kutuları işaretleyin. Yine, Bulut Kaydı erişimine sahip olmak için ödeme yapan aboneler olmaları gerekecektir.

5. Aşağıdaki ayarları değiştirmek için geçişleri de değiştirebilirsiniz:

Zoom’u tüm sınıf derslerinizi veya uzun toplantılarınızı kaydetmek için kullanmayı planlıyorsanız otomatik kaydı açmak yararlı olabilir. Ancak, Zoom’u sık kullanacaksanız bu özelliğin açık olmasını istemeyebilirsiniz, çünkü kayıtlar çok fazla depolama alanı kaplayabilir.

Kayıt onayı, kayıt başlamadan önce katılımcılardan onay isteyecektir. Bazılarının kaydedilmekten rahatsız olabileceği bir grup ortamındaysanız bunu açmak isteyebilirsiniz.

Kaydedilen toplantının birden fazla sesli bildirimi, katılımcıların toplantıyı kesintiye uğratmadan kaydın ne zaman durduğunu ve başladığını bilmelerini sağlar.

Her bir ayarı açmak için düğmeleri sağa doğru çevirin.

Yorum yapın